Dlhodobé zotrvávanie v energetickom deficite spôsobuje adaptačné zmeny organizmu. Nie je to len  o tom, že sa zníži hmotnosť. Nízky energetický príjem počas dlhého obdobia sa prejaví na každom telesnom systéme.  Poďme si povedať o niektorých z nich, ktoré sú často negatívne zasiahnuté poruchou príjmu potravy:

 

TRÁVENIE:

GASTROPARÉZA– spomalené vyprázdňovanie žalúdka.
Organizmus šetrí kde sa dá a vec, ktorú pri nízkom príjme potravy určite nepotrebuje, je ultrarýchle trávenie. Načo, veď jedla chodí málo, a čím dlhšie ostane v tráviacej rúre, tým viac z neho telo vyťaží.
Keď sa zdravý človek naje, žalúdok začne pracovať, vykoná mechanické pohyby, ktorými potravu mixuje a vylučuje tráviace enzýmy, postupne sa natrávená zmes presunie do tenkého čreva. Pri podvyživenom tele (nemusí sa jednať o podváhu podľa BMI) potrava ostáva v žalúdku aj 5x dlhšie ako za normálneho stavu. T.j. človek ostáva aj po malom jedle, ktoré vôbec nenapĺňa skutočné potreby organizmu, EXTRÉMNE PREPLNENÝ. Cíti ťažobu, má nafúknuté brucho, niekedy je to až bolestivé. Pocit pretrváva dlhé hodiny. Okrem toho, že takýto stav robí ďalšiu konzumáciu potravy naozaj nepríjemnú, prináša aj psychické dôsledky. Pri PPP je pacient veľmi citlivý na svoje telo a vypučené brucho naozaj nepridáva motiváciu k liečbe. Navyše sprievodné prejavy – prdenie a niekedy naozaj zapáchajúce, obmedzujú aj jeho už aj tak skoro neexistujúci sociálny život.

ZÁPCHA – spomalený metabolizmus a netýka len žalúdka ale aj čriev. Nielenže žalúdok nefunguje správne, to isté sa deje s tenkým aj hrubým črevom. Peristaltika je spomalená a u drvivej väčšine ľudí sa vyvinie zápcha. To znamená, že stolica je tvrdá, na WCku je makačka niečo vytlačiť ,a aj keď sa podarí, človek akoby stále cítil, že to nebolo všetko. Často sa pacient začne upínať na vyprázdňovanie, nadmerne sa sleduje a stresuje, čo ešte viac prispieva k zápche.  Všade si prečíta o tom, že na zápchu prospieva šport a vláknina, tak ešte pridá v tomto smere. To by malo pomôcť..jedine, že by telo v energetickom deficite na tieto veci reagovalo úplne inak?

INTOLERANCIE – veľa pacientom môžu diagnostikovať intolerancie najrôznejšieho druhu. Prosím predtým než zaradíte v tomto stave akúkoľvek eliminačnú diétu dajte šancu nutričnej rehabilitácii. Oslabený tráviaci trakt totiž nie je schopný vylučovať potrebné enzýmy v dostatočnom množstve plus má spomalenú aj mechanickú funkciu. Tráviaci dyskomfort je normálny. A väčšine ľudí po úplnej nutričnej rehabilitácii akékoľvek intolerancie prejdú. (POZOR NEHOVORÍM O ALERGIÁCH ANI AUTOIMUNITNÝCH OCHORENIACH – celiakia, Crohn, ulcerózna kolitída). Dlhodobou eliminačnou diétou si môžete vážne poškodiť.

K tejto téme odporúčam prečítať veľmi zaujímavý článok od A spoon of histamine:

https://aspoonofhistamine.com/2020/09/25/snizeni-enzymu-dao-hit-jako-nasledek-chronicke-restrikce-potravy/

ČREVNÁ DYSBIÓZA– energetický deficit negatívne ovplyvňuje aj osídlenie našich čriev. Baktérie, ktoré nám pomáhajú s trávením, tvoria vitamíny či iné veľmi dôležité látky sa živia našou potravou. Ak JA neprijímam dostatok potravy, hladujú aj ony. Zmenšuje sa ich počet aj druhová rôznorodosť. Výsledkom je OPÄŤ zhoršené trávenie (okrem iných vecí). Potrebujem dostatočnú a pestrú stravu, aby som vyživil nielen seba ale aj moju črevnú mikrobiotu.

IBS = SYNDRÓM DRÁŽDIVÉHO ČREVA – je stav, ktorý vzniká pri poruche funkcií osi črevo – mozog. Môžu Vám ho diagnostikovať aj pri PPP. Vlastne všetky prejavy popísané vyššie sú pre neho typické a pri psychickom vypätí sa ešte zextrémňujú. Ja som vždy za všetky svoje stráviace problémy obviňovala jedlo. Určite mi niečo robí zle. Neuvedomovala som si, telo len reaguje na neustály stres v ktorom žijem kvôli PPP. Že všetky tieto nervové signály sa prenášajú do čreva.
Mne IBS v miernejšej forme ostalo aj po recovery v obdobiach, keď som pod väčším stresom. Ale môj život to už nijako extra neovplyvňuje. V praxi však nutričnou rehabilitáciou sa zväčša problémy napravia úplne.

Ako si pomôcť?
Prestaň počúvať rady platné pre všeobecnú populáciu. Celozrnné obilniny, veľa proteínov, množstvo zeleniny, ovocia, orechov (vláknina) sú fajn veci a naozaj podporujú naše zdravie, ale pri oslabenom tráviacom trakte nám celú situáciu komplikujú. Vláknina v tomto prípade ešte viac prispieva k zápche, preto na čas daj prednosť bielemu pečivu, ryže aj cestovinám. Ovocie a zelenina by nemali tvoriť základ jedálnička, ale naozaj len kde tu ako drobná príloha. Nemusíš sa báť, vitamínová a minerálová deficiencia Ti hrozí skôr ak budeš pokračovať v doterajšom stravovaní, než pri pauze od všetkých týchto „zdravých“ vecí. Nefunkčné trávenie si taj tak moc týchto zložiek z tej stravy vziať nevedelo.
Daj tráveniu oddýchnuť od vlákniny.

Intenzívny šport (HIIT, beh,bicykel, crossfit na Vás pozerám) nám takisto robí neplechu na trávení, pretože zvyšuje tvorbu stresového hormónu – kortizolu. Ten je dlhodobo zvýšený aj nedostatkom potravy a zhoršuje nafukovanie a prispieva k zápche (opäť hovorím o populácii PPP). Naozaj si od neho daj pauzu. Tvoje telo to potrebuje. Na všetko toto bude čas keď budeš zdravý/á.

Aktivácia parasympatikového nervového systému veľmi pomáha pri IBS t.j. dychové cvičenia, autogénny tréning ale aj taká „blbosť“ ako pravidelné spievanie a kloktanie vody.

Pri ťažobe a bolesti na žalúdku pomáha aj prikladanie termoforu. Teplo brucho krásne uvoľní.

Spánok, spánok a ešte raz spánok.

Tráviaci dyskomfort budeš musieť pretrpieť, iná cesta nie je. Trvá to rôzne dlho a čím menej budeš s jedlom vymýšľať a dopraješ si kaloricky bohatú stravu, tým lepšie pre Teba. Najlepší liek je poruchy trávenia pri PPP je NUTRIČNÁ REHABILITÁCIA. Žiadny suplement, špeci diéta ani duch svätý.

SRDCE

Strata telesnej hmotnosti neznamená len zmiznutie tuku ale aj svalovej hmoty. Srdce je tiež sval. Ak dlhodobo neprijímam dostatok potravy, telo začne využívať postupne aj vlastné tkanivá. Srdce atrofuje (stáva sa menším) a slabne, čo značne ovplyvňuje cirkuláciu krvi v tele. Jeho aktivita sa spomaľuje, klesá srdcový pulz (bradykardia – tep 60 a menej) a aj krvný tlak (90/50 a menej). To všetko môže vyústiť do srdcového zlyhania – zástava srdca je po samovražde najčastejší spôsob, akým končí život človeka s anorexiou.

Ale nemusí sa stať to najhoršie, aby takýto stav negatívne ovplyvňoval všetky telesné tkanivá. Nízky krvný tlak a pulz znamenajú aj nedostatočné zásobenie. Zdroje energie prináša krv. Aby boli naše tkanivá zdravé, potrebujeme zdravé a silné srdce.

Ako sa môže prejavovať, že naše srdce už nie je v poriadku?

– ostrá bolesť za hrudnou kosťou
-dýchavičnosť
-únava
-poruchy srdcového rytmu (arytmia)
-opuchy
-ak absolvujeme EKG, lekár uvidí predĺženie QT intervalu

Minerálová nerovnováha, arytmia, hypoglykémia (nízky krvný cukor) sú celkom bežné stavy pri reštriktívnych poruchách stravovania. A všetky môžu viesť k zástave srdca.

Keď som mala anorexiu, pamätám si, že som bola na prehliadke u kardiológa. Od malička som trpela šelestom, čiže na takéto kontroly som chodila každý rok. Najprv mi klasika merali tlak a tep, lekárka bola nadšená. Vy máte tep ako športovkyňa. V kľude som ho mala pod 50 úderov. Vtedy som vážila tak medzi 47-50kg pri výške 168. Na prvý pohľad žiadna drastická podváha. Ale môjmu telu sa to nepáčilo, čo následne ukázalo EKG aj ECHO. Nemala som trénované srdce, bolo vyhladované.

Trénované srdce je silné. Tým, že je pravidelné zaťažované, ale je mu dopriaty dostatočný oddych a pravidelný príjem potravy, k bežnej činnosti potrebuje potom menej energie a kyslíka.
Ale srdce, ktoré nemá dostatok energie akoby hibernuje. Telo šetrí to málo kalórii, ktoré príjme a nechce ich zbytočne míňať. Robí len to najnutnejšie na zachovanie života. Zdravý športovec si udrží pomalší srdcový tep aj po tom, čo sa postaví z pokojovej pozície a prejde pár metrov, kým tep jedinca s vyhladovaným organizmom sa prudšie zvýši aj po takejto minimálnej záťaži. Jeho srdcový sval totiž vplyvom nedostatočnej energetickej dostupnosti už stratil svoju aktívnu hmotu.
Poruchy príjmu potravy nesmieme brať na ľahkú váhu. Cvičenie nie je vhodné, často vidím, že pediater / všeobecný lekár po dosiahnutí istej hmotnosti povie, že pacient už môže začať cvičiť. TO JE VEĽMI NEBEZPEČNÉ, nielen pre tú psychickú väzbu, ktorú tam pacient má vytvorenú ale aj preto, že len málo ľuďom sa dostane naozaj podrobnej lekárskej prehliadky aj od internistu, kardiológa a endokrinológa.

MOZOG

Dlhodobá podvýživa spôsobuje zmeny mozgového tkaniva. Mozgová kôra, ktorá je zodpovedná za naše vedomie, vnímanie a pamäť sa zmenšuje. Človek nie je schopný robiť rozhodnutia a dávať si veci do súvisu. Vyhladovaný MOZOG proste ATROFUJE. Okrem toho dochádza k zmene rôznych štruktúr (amygdala, insula), k hormonálnym zmenám (vysoký kortizol) a človek si tak neuvedomuje závažnosť svojho stavu.
Nemôžeme od neho chcieť aby premýšľal o svojej situácii racionálne. Je to NEMOŽNÉ. To akoby on pozeral na oblohu a videl, že je zelená. Darmo ho budete presviedčať, že obloha je modrá. On to vidí inak.
Preto by prvé kroky v liečbe nemali byť ponechané v jeho rukách. Nedopadne to dobre. Má príliš málo sily aby získal prevahu nad touto chorobu. Najprv potrebujeme do neho dostať energiu. Potrebujeme vyživiť jeho telo a mozog. Nie však zeleninou. Potrebuje kalórie. Tuk a sacharidy. Veľa a ešte viac. Až tak si bude schopný začať uvedomovať, že on vlastne nechce žiť tak ako žije. Že sa chce vyliečiť. A začne makať aj sám. Z výskumov vieme, že najlepšie výsledky v liečbe detí z anorexie má tzv. FAMILY BASED TREATMENT (voľný preklad – liečba založená na rodine), kedy rodičia prevezmú zodpovednosť za liečbu a doslova dieťa nútia. Vedia, že protesty pri jedle sú dôsledok choroby, nie skutočná vôľa dieťaťa. Mám o tejto terapii aj samostatný článok, kuknite: https://www.kitaka-haes.com/family-based-treatment-rodinna-terapia/

ŠTÍTNA ŽĽAZA

Je to žľaza s vnútorným vylučovaním umiestnená v prednej časti hrtana. Jej hlavnou funkciou je regulácia energetického metabolizmu . Produkuje hormóny tyroxín (T4), trijódtyronín (T3) a kalcitonín, ktorý podporuje transport vápnika do kosti.
Určite sú vám známe najbežnejšie poruchy fungovania štítnej žľazy – hypotyreóza (znížená aktivita) a hypertyreóza (zvýšená aktivita). Menej známy vám však bude stav, s ktorým sa veľmi často stretávame aj pri reštriktívnych poruchách stravovania – EUTHYROID SICK SYNDROME (ESS- voľný preklad z angl. syndróm chorej štítnej žľazy). Vtedy je štítna žľaza sama o sebe zdravá. Hormón regulujúci štítnu žľazu – tyreotropný hormón (TSH ) môže byť nízky, normálny alebo mierne zvýšený, ale hladiny T3 a T4 sú znížené. A to nám robí kameň úrazu. Totiž k lekárovi príde pacient, ktorá sa sťažuje na večný pocit chladu, depresie, vypadávanie vlasov. Proste typické príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy . Akurát, že pacient nespomenie, že má anorexiu. Lekár dá odobrať krv a jeho podozrenie sa naplní – znížené T3 a T4. Predpíše užívanie levotyroxínu, tak ako to robí u pacientov s potvrdenou hypotyreózou. Pri dobre stanovenej diagnóze zníženej funkcie štítnej žľazy to znamená rapídne zvýšenie kvality života pacienta a návrat ku zdraviu. ALE ak je takáto liečba predpísaná niekomu, kto má zníženú funkciu štítnej žľazy v dôsledku dlhodobého energetického deficitu dostávame sa do veľmi nebezpečnej situácie. Spomalenie činnosti štítnej žľazy (znížená produkcia hormónov) je totiž adaptačný mechanizmus organizmu na nedostatočný energetický príjem. Tak ako sa zníži tvorba pohlavných hormónov a u žien vymizne menštruácia (už vieme, že hormonálna antikoncepcia nie je vhodné riešenie), tak podobný mechanizmus vedie aj zníženej tvorbe T3 a T4. Organizmus sa chráni, lebo príliš rýchly metabolizmus pri nedostatočnom energetickom príjme môže znamenať smrť. Ak však budeme užívať lieky , ktoré sa predpisujú pri hypotyreóze:

1. Levotyroxín zvyšuje obrátky metabolizmu. Pri poruche príjmu potravy, kedy človek dlhodobo neprijíma dostatok energie je spomalenie metabolizmu život zachraňujúca adaptácia organizmu. Chráni ho. Pacient ale začne užívať liek, stále prijíma málo potravy ale bude spaľovať príliš veľa energie = ďalšie zhoršenie stavu. Ak sa aj rozhodne liečiť sa, nutričná rehabilitácia bude veľmi náročná.
2. Väčšina pacientov s reštriktívnou poruchou stravovania má zníženú funkciu pohlavných žliaz a dôsledku toho zníženú hladinu pohlavných hormónov. Už vieme, že tie sú veľmi dôležité pre ukladanie vápnika do kostí a tvorbu kostnej hmoty. Pri podvýžive sa toto nedeje. A zbytočné užívanie levotyroxínu ďalej prispieva k odbúravaniu kostí.
3. Levotyroxín môže spôsobovať zvýšenie srdcovej frekvencie, palpitácie a úzkosti. Srdce podvyživeného tela má už aj tak privysokú záťaž a zrýchlenie funkcie môže byť životu ohrozujúce. Navyše človek trpiaci poruchou príjmu potravy je v úzkosti denne. Ak niekto trpí úzkosťami nemal by byť nastavený na liečbu, ktorá úzkosti ešte zvyšuje.

Prosím NIKDY NEZATAJUJTE pred lekármi, že trpíte poruchou príjmu potravy. Je to veľmi dôležitá informácia pri určovaní správnej diagnózy rôznych telesných symptómov.

KOSTI

Prestavba kostí prebieha neustále, vápnik sa do nich zabudováva a podľa potreby organizmu sa aj uvoľňuje do krvi. Tento proces je riadený inak štítnou žľazou a prištítnymi telieskami a veľmi dôležitú funkciu v celom procese majú naše pohlavné hormóny – u žien estrogén a u mužov testosterón.
V dôsledku dlhodobo zníženého príjmu potravy dochádza k vypnutiu pohlavného systému a návratu akoby do prepubertálneho stavu (hypotalamický hypogonadizmus) a tvorba pohlavných hormónov je minimálna. Nie je dôvod rozmnožovať sa, keď okolo zúri hladomor, všakže? PPP najčastejšie vznikajú v puberte, kedy je za zdravých okolností veľmi dôležité obdobie vo vývoji kostí, kostná hmota sa zvyšuje a stávajú sa silnými. Tvorba kostnej hmoty vysoko prevyšuje jej odbúravanie. A práve to je tá zákernosť PPP, zasiahne do tohto veľmi dôležitého obdobia a stopne ukladanie vápnika do kostí. Už nikdy v živote sa nám nevráti takáto možnosť, pretože po 20 roku života tvorba kostnej hmoty začne klesať a po 30tke už bude len a len ubúdať. Detstvo a puberta tvorí základ pre zdravé kosti.

Približne 75% dospievajúcich detí s anorexiou má významne zníženú kostnú hmotu oproti ich zdravým rovesníkom. Už rok trvajúca PPP vedie k veľkému zníženiu kostnej hmoty, a čím je choroba dlhšia, tým je vyššie riziko osteopénie a osteoporózy. V spojení s excesívnym športovaním typickým pre PPP je otázkou času kedy vznikne prvá zlomenina. Zlomiť nohu sa tak môžete už aj pri chôdzi, dochádza totiž k tzv. únavovým zlomeninám. Áno šport a cvičenie sa pri osteoporóze odporúča, nie však pri hladovaní. Život v poruche príjmu potravy predstavuje 24hodinový stres pre naše telo. Nemá totiž naplnenú základnú životnú potrebu – jedlo, a preto má spustený radar – SOM V OHROZENÍ ŽIVOTA! Z nadobličiek sa neustále vylučuje stresový hormón kortizol, ktorý nás má nakopnúť k akcii – nevzdávať sa, hľadať jedlo a bojovať o prežitie. A už z predošlého textu vieme, aké účinky má kortizol na naše telo, a že hoci cvičenie sa pri ostoeporóze odporúča, úplne iná situácia nastáva,keď je telo vyhladované. Kortizol zvyšuje vylučovanie VÁPNIKA Z KOSTÍ.

Čiže – nedostatočný energetický príjem + strata menštruácie + vysoký kortizol +cvičenie = dokorán otvorené dvere pre úbytok kostnej hmoty.

Ok, ale ja beriem antikoncepciu a menštruáciu z toho mám. K tejto téme sa perfektne vyjadruje na Instagrame @bagniari, ja len v skratke – pri antikoncepcii sa nejedná o menštruáciu, ale len o krvácanie v dôsledku pauzy v hormónoch (v tom čase sa užíva placebo tabletka), k ovulácii nedochádza, zdravý cyklus nie je. A NETVORÍ SA KOSTNÁ HMOTA. NIE STE CHRÁNENÉ PRED OSTEOPORÓZOU. Práve mám pocit, že nasadenie antikoncepcie pre stratu menštruácie v dôsledku PPP je skôr kontraproduktívne. Chodí Vám krvácanie každý mesiac, cítite sa normálne, netlačí Vás to až tak k tomu, aby ste s tým niečo robili.

Celá táto problematika sa týka aj chlapcov, kde má úlohu v tvorbe kostnej hmoty testosterón. Akurát, že problém nám nebude signalizovať žiadna strata menštruácie. Treba však spozornieť, ak sa zníži frekvencia / úplne prestane ranná erekcia po zobudení, môže to byť znak nízkeho testosterónu a riziko vzniku osteoporózy.

Najlepšiu vec, ktorú môžete spraviť pre zlepšenie kostnej hmoty je NUTRIČNÁ REHABILITÁCIA. S ňou dôjde k obnoveniu menštruácie a aj k tvorbe kostí.
V závislosti od dĺžky a vážnosti PPP však treba povedať, že nie vždy je možné kostnú hmotu ÚPLNE OBNOVIŤ. Bohužiaľ, choroba si berie svoju daň. Preto je dôležité zasiahnuť čím skôr a naplno. Nečakať.

REGULÁCIA KRVNÉHO CUKRU

Pre zdravé fungovanie nášho organizmu je nevyhnutná stabilná hladina krvného cukru (glukóza), t.j. 3,5-5,5 mmol /l. Glukóza je dôležitým zdrojom energie pre naše tkanivá a orgány, hlave mozog a červené krvinky. Pri tejto hladine krvnej glukózy telo funguje v pohodičke, má dostatok energie.
Horšie je, ak glukóza klesne pod toto zdravé rozmedzie. Telo nám to dáva pocítiť niektorými z týchto príznakov:
Mozog začne cítiť ohrozenie a zvyšuje sa produkcia stresových hormónov .Človek sa začne potiť, zvyšuje sa srdcová frekvencia (tachykardia), zbledne, telo sa začne triasť, tŕpnu ruky a nohy, človek pocíti slabosť, je mu nevoľno, akoby na zvracanie.
Mozog je nedostatočne zásobený čo sa prejavuje bolesťou hlavy, zmätenosťou, spavosťou, nesústredenosťou, dvojitým videním až stratou vedomia.

Najhoršie je, že veľa pacientov je už tak zaplavených stresovými hormónmi, že už takéto varovné signály ani necíti.

Zdravý človek vydrží aj dlhšie obdobie bez jedla, pretože má zásoby glykogénu a tuku, z ktorého sa môže pri poklesne krvnej glukózy vytvoriť ďalšia. Pokiaľ dlhodobo neprijímam dostatok energie, moje tukové a glykogénové zásoby sú mizerné a zrazu poriadne z čoho glukózu tvoriť nejde.
Môže sa Ti zdať, že je tam toho, tak mi trošku poklesne tá glukóza, veď sa potom niečoho trochu najem. Nuž, takéto stavy Ti zvyšujú ten konštantný stres, ktorý PPP dáva na Tvoje telo. Oslabuje ho ešte viac.

Nezabúdajme na to, že  poruchy príjmu potravy sú smrteľné choroby. Na podvýživu sa umiera. A vieš ako najčastejšie? ZÁSTAVOU SRDCA v dôsledku HYPOGLYKÉMIE. Najdlhšia prestávka medzi jedlami, kedy glukóza môže klesnúť naozaj závažne, je v noci. A predstav si, že máš ráno vstávať do školy, mama Ťa dole čaká, aby Ťa odviezla ale Teba nikde. Meškáte. Vyjde teda na poschodie do Tvojej izby…a…no vieš si predstaviť. Aj takto končieva anorexia. Nenechaj to sem zájsť prosím. Naozaj nie.

Ako sa vyvarovať poklesu glukózy? Dostatočný a PRAVIDELNÝ príjem potravy. Žiadne dlhé pauzy medzi jedlami. Nechceme organizmus stresovať, nechceme aby zase musel rozkladať naše vlastné tkanivá. On to naozaj robí, keď už nemá ako zabezpečiť potrebnú hladinu v krvi. Ja vám stále hovorím o poškodeniach, ktoré v recovery telo opravuje a potrebuje naň EXTRÉMNE VEĽA ENERGIE. Nie normálne jedenie. TO NESTAČÍ. POTREBUJE NENORMÁLNE VEĽA.
Ak už k poklesu glukózy dôjde, najrýchlejšia záchrana sú jednoduché cukry – ovocné džúsy, cukríky, kocka cukru, čokoľvek čo neobsahuje tuk ani proteín, aby sa cukor čo najrýchlejšie vstrebal.
Inak glukóza môže poklesnúť aj veľmi skoro po výdatnom jedle. V dôsledku nesprávnej hormonálnej regulácie (tak častej pri PPP) sa uvoľní príliš veľa inzulínu, glukóza rýchlo prejde do buniek a v krvi jej zostane zase málo. Opäť ju treba doplniť. Urob to.

Verím, že tento článok Vám ukázal aký veľký negatívny vplyv má dlhodobý energetický deficit na ľudské telo.  Nie je to len o tom, že človek s anorexiou je vychudnutý. To by bolo najmenej.
Preto venujem takú dôležitosť vo svojom koučingu práve nutričnej rehabilitácii, ktorú považujem za úplny základ pre porazenie PPP.