V liečbe porúch príjmu potravy potrebujeme telo dostať zo stavu podvýživy. Bez ohľadu na to, či má človek podváhu podľa BMI alebo nie, počas PPP žil v dlhodobej reštrikcii kalórií, nepravidelnom príjme, kompenzácii, čím vzniká v tele množstvo poškodení v dôsledku katabolizmu. Telo, ktoré nemá dostatok energie, ju vytvára z vlastných tkanív. Takéto poškodenia, síce navonok nemusíme vidieť ( alebo sa môžu prejavovať aj týmito príznakmi – https://www.kitaka-haes.com/fyzicke-priznaky-hladovania-organizmu/ ) ale naše zdravie je poškodené. Náprava bude stáť množstvo energie.
V našej spoločnosti hlboko ponorenej do kultu tela nemáme ani pojem koľko energie reálne zdravé telo potrebuje. U dospelej hormonálne zdravej ženy sa pohybujeme niekde na úrovni 2500 kcal a muža cca 3000 kcal.Áno čítate dobre, žiadnych poondiatych max 2000 ako si to väčšina z Vás myslí. Číslo 2000 bolo stanovené na základe výživových štúdií, kde sa zistilo, že väčšina ľudí svoj kalorický príjem PODhodnocuje, nie je tak upätá na každý kúsok jedla, ktorý zje a celkovo má pocit,že aj keď „nič“ neje tak priberá( u ľudí s PPP to býva opačne a svoj príjem v dôsledku strachu NADhodnocujú, evidujú každé čo i len ochutnané sústo pri varení..). Bolo zistené, že to podhodnotenie je niekde na úrovni cca 500 kcal u mužov,žien aj dospievajúcej populácie, preto stanovili denné odporúčania na úrovni 2000 kcal (pretože bežní ľudia zjedia cca o tých 500kcal viac aj tak). Čiže pre väčšinovú populáciu sú takéto zjednodušené guidelines nápomocné, pre nás, čo si v sebe nesieme predispozíciu na PPP to môže byť nebezpečná informácia. Pre viac info pozri zdroje.
Pravdepodobne o tom neviete ale my v podstate nemáme zatiaľ liečbu porúch príjmu potravy, ktorá by bola založená na medicínskych dôkazoch (evidence-based) okrem tzv. Rodinnej terapie. To znamená, že okrem tejto metódy, žiadna iná nesplnila základné požiadavky – neboli vykonané štúdie s kontrolnou skupinou ani štúdie, ktoré by duplikovali výsledky inej liečebnej metódy či by dlhodobejšie pozorovali danú skupinu účastníkov. Teraz nechcem povedať, že Vaša terapia je zbytočná, to nie. Ale chýba nám ucelená EBM metóda o ktorej by sme vedeli na základe výskumov povedať, že jednoznačne má výsledky.
Rodinná terapia je špecifická metóda liečby detí a tínedžerov. Pre dospelých ľudí, ktorý však nemajú možnosť rodinnej intenzívnej podpory sa až tak použiť nedá. Ale vďaka nej som sa dostala k veľmi zaujímavému konceptu HOMEODYNAMIC RECOVERY METHOD, ktorá je založená na výskumoch Rodinnej terapie, Minnestoského experiemntu a mnohých ďalších publikovaných štúdií, ktoré sa pozerajú na PPP ako na neurobiologické ochorenia. Ja som si síce nikdy v živote kalórie (okrem kurzu na výživového poradcu) nerátala ale tieto táto metóda mi pomohla rozbehnúť svoju liečbu a spraviť najväčší progres.
HOMEODYNAMIC RECOVERY METHOD je založená na 3 základných princípoch:
- Jedenie bez reštrikcií ( a pravidiel). Na základe priemerného kalorického príjmu zdravých jedincov, ktorí nikdy nediétovali, bolo vytvorené KALORICKÉ MINIMUM, ktoré je potrebné denne prijať.
- Oddych. Žiadne cvičenie ani bezhlavé krokovanie.
- Terapia a edukácia, ktorej cieľom je aby mozog prestal vnímať jedlo ako hrozbu a dobehnúť psychické dozrievanie človeka, ktorý počas PPP v tomto smere zaostal oproti rovesníkom
Dnes sa zameriame na ten prvý bod. Z mojich článkoch na blogu či instagrame / facebooku už viete, že základom liečby, je dostať telo z reštrikcie a splatiť svoj energetický dlh (regenerovať poškodenia spôsobené podvýživou). To znamená, že náš príjem potravy musí byť vyšší než NORMÁLNY. Normálny príjem je príjem zdravého človeka, ktorý nikdy neprešiel reštrikcou a peklom, ktorým prechádzate Vy. Jeho telo si všetko reguluje samo, pýta si jedlo podľa aktuálnych potrieb a dokáže ich naplniť.
Človeku v liečbe nestačí normálny príjem, aby sme napravili všetky poškodenia, potrebujeme dlhodobo príjem vyšší než normálny. Oveľa vyšší.Nemôže sa spoliehať na svoje telesné signály, ktoré sú v dôsledku reštrikcie neadekvátne. Zo začiatku je to naozaj o nútení, jedení na silu, jedení cez obrovský psychický aj fyzický nekomfort.
Homeodynamická recovery metóda stanovuje ABSOLÚTNE MINIMUM, pre človeka v RECOVERY 2500 – 3000 kcal v závislosti od výšky a pohlavia. Ako vidíte je na úrovni normálneho príjmu zdravého človeka. Takže prečítaj si to ešte raz – MINIMUM, nie maximum. To znamená, že NESMIEŠ zjesť menej, naopak očakáva sa, že toho bude viac a naozaj telo si začne čoskoro aj(oveľa) viac pýtať. Nie preto, že si nenažratá prasnica ale preto, že mozog registruje všetky poškodenia a na ich nápravu je potrebné obrovské množstvo energie. Aj preto sa nebudeš vedieť pri jedle zastaviť, preto sa budeš prejedať. Vedz, že to nie je zlyhanie. Je to normálna, zdravá reakcia tela, ktorá prichádza po dlhodobej reštrikcii.
Tieto guidelines platia pre všetkých, či máš podváhu podľa BMI alebo nie. Telo prešlo obdobím veľkého stresu, minimálneho príjmu potravy, hladovania a následne nárazovitého jedenia, extrémneho cvičenia, zvracania, laxatív.Aby sme ho metabolicky dali dokopy, potrebuje dostatočné a pravidelné množstvo potravy a oddych.
Spomínate si ešte na Minnesotský experiment?Po jeho ukončení sa účastníci nevedeli dojsť. Nestačil im príjem, ktorý im určili výskumníci pre regeneráciu, ich telo pýtalo viac, omnoho viac. U mnohých aj 10 000 kcal denne.Tento extrémny denný príjem sa medicínsky nazýva HYPERFÁGIA (extrémne jedenie). Mozog totiž na základe rôznych chemických látok registruje katabolický stav organizmu a potrebuje ho dostať do stavu opačného – anabolického – regenerácia, rast. Nájazdy do kuchyne nie sú prejavom tvojej pažravosti, to baženie po jedle vytvára mozog na základe bunkovej odpovede. POTREBUJE TIE KALÓRIE. Tvoja úloha v recovery je počúvať ten extrémny hlad a jesť. Stále.
Celé to bude okrem nekomfortu aj totálne divné, budeš sýty ale hlava nebude cítiť uspokojenie a stále bude chcieť ešte ďalšie a ďalšie jedlo. Alebo bude pýtať žalúdok a hlava bude mať všetkého už dosť (strach, súdenie, odpor k sebe aj procesu). Aj na to mám vysvetlenie. V prvom rade sa neporovnávaj so zdravými ľuďmi na okolo. Človek, ktorý nežije v reštrikcii, nežije v katabolizme, jeho telo nevyužíva vlastné tkanivá aby bolo schopné zachovať rovnováhu v organizme, má perfektne regulované signály hladu a sýtosti. U teba to tak nie je, nervový systém čreva a centrálny nervový systém nekomunikujú zosynchronizovane, preto sa naozaj môžeš naraz cítiť hladný aj sýty. Nervový systém čreva dostane zo žalúdka informáciu, že je plný. Ale mozog (centrálny nervový systém) reaguje na hladinu rôznych látok v krvi a odtiaľ prichádza informácia, že katabolizmus pokračuje a na vyrovnanie energetickej bilancie je potrebná ďalšia energia. A je to tu – cítiš plný žalúdok ale zároveň strašné chute jesť ďalej.
Poviem Ti rovno – NERIEŠ to a nesnaž sa tomu rozumieť. Nevŕtaj sa myšlienkami v tejto problematike, len si budeš zvyšovať strach. Snaž sa to nesúdiť. Takto to teraz máš, je to normálne a prejde to. Je to nepríjemné, viem,že ti je kvôli tomu na h.vno ale nebude to tak večne. Sľubujem. Len jedz, keď je to fyzicky nepríjemné, daj si pauzu, hneď ako to pôjde jedz ďalej. Je to ok. Môžeš. Musíš. Napraví sa to.
Nemusíš si rátať kalórie, ja to kvôli psychickej fixácii a obsesiám,ktoré hrozia ani neodporúčam. Ak sa bojíš, že sa budeš podjedať , popros niekoho o pomoc- nemusí to byť špecialista, kľudne kamarát, partner, ktorý Ti pomôžu získať predstavu ako to MINIMUM vyzerá. Ak zvolíš spracované produkty pôjde to ľahšie. Na malom objeme majú pomerne veľké množstvo kalórií. Ľahšie sa Ti tak ujedia potrebné množstvá. A opakujem , 2500 – 3000 je MINIMUM. Čokoľvek navyše bude Tvoje telo len vítať. A je aj veľmi pravdepodobné, že budeš mať chuť na viac.
A ešte taká pripomienka. Záchvatovitým prejedaním ako takým trpí v skutočnosti len veľmi málinko ľudí. Taký rozlišovací znak je NESCHOPNOSŤ REŠTRIKCIE. Tento stav väčšinou vzniká v skorom detstve, takéto deti sú klasifikované ako obézne už kým dovŕšia 11 rokov.
Čiže fakt, že si mal anorexiu alebo si schopný po „záchvate prejedenia“ druhý deň hladovať alebo jesť málinko znamená, že nie je možné aby sa u teba vyvinulo záchvatovité prejedanie. To že si schopný naraz do seba natlačiť nekontrolovateľne veľa jedla je obyčajná biologická odpoveď, súhrn chemických signálov, ktoré vysielajú Tvoje dlhodobo vyhladované bunky – POTREBUJEM URGENTNE JESŤ.
REŠTRIKCIA JE NEPRIATEĽ.
** Článok slúži len na informatívne účely, homeodynamická metóda by sa mala vykonávať pod odborným dohľadom, nakoľko u množstvo podvyživených pacientov hrozí tzv. refeeding syndróm a príjem potravy bude potrebné zvyšovať postupne kým sa dostaneme na štartovných 2500 kcal.
ZDROJE:
Schoeller D.A.Recent Advances from Application of Doubly Labeled Water to Measurement of Human Energy Expenditure. The Journal of Nutriton 12,no.10 (1999):1765-1768
Buchowski. Doubly labeled water is a validated and verified reference standard in nutrition research. The Journal of Nutrition 144, no5.(2014):573-574
Statistics Canada. Canadian Community Health Survey Cycle 2.2,Nutrition Focues (Revised 2008)
Public Health England,Food Standard Agency.National diet and nutrition survey:results from years 1-4(combined) of the rolling programme (2008/2009-2011/2012)
Wright J.D.,Wang Ch.Y.,Kennedy-Stephenson J. et al.Dietary Intake of Ten Key Nutrients for Public Health. United States:1999-2000.Advance Data from Vital and Health Statistics, Centers fro Disease Control and Prevention. no.334(2003):1-4
Olwyn G. Homeodynamic Recovery Method,Doubly-Labeled Water Method Trials and Temperament-Based Treatment. Eating Disorder Institute. January 12,2015
Zunker. Ch. Mitchell J.E., Wonderlich S.A. Exercise interventions for women with anorexia nervosa. a review of the literature. International Journal of Eating Disorders 44, no 7 (2011):579-584
Bratland-Sanda S.,Sundgot-Borgen J, Rosenvinge J.H et al.“´m not physically active- I only go for walks.“:Physical activity in patients with long-standing eating disorders.Internation Journal of Eating Disorders 43, no 1 (2010):88-92
Flier J.S.Regulating energy balance:the substate strikes back. Science 312,no.5775 (2006):861-864
Hardie D.G.,Scott J.W.,Pan D.A. and Hudson E.R.Management of cellular energy by the AMP-activated protein kinase system.FEBS letters 546,no 1(2003):113-120
Keesey, Richard E., and Matt D. Hirvonen. „Body weight set-points: determination and adjustment.“ The Journal of nutrition 127, no. 9 (1997): 1875S-1883S.
Keesey, Richard E. „The relation between energy expenditure and the body weight set-point: its significance to obesity.“ Handboook of Eating Disorders 2 (1988): 87-102.
Elmquist, Joel K., Carol F. Elias, and Clifford B. Saper. „From lesions to leptin: hypothalamic control of food intake and body weight.“ Neuron 22, no. 2 (1999): 221-232.
Harrell, Lindy E., John M. Decastro, and Saul Balagura. „A critical evaluation of body weight loss following lateral hypothalamic lesions.“ Physiology & behavior 15, no. 1 (1975): 133-136.
Najnovšie komentáre