Už asi viete, že nie som naklonená diétam. Viem, že dlhodobo nefungujú a v konečnom dôsledku našu mizériu s jedlom a postavou len zhoršujú. Nie je to len môj názor, ale aj výsledok veľkého množstva výskumov, 95 – 98% diétnych pokusov končí v dlhodobom merítku návratom na pôvodnú alebo ešte vyššiu hmotnosť.
Jedným z dôvodom je takzvaný SET POINT – je to geneticky dané váhové rozmedzie, pri ktorom telo najlepšie prospieva. Áno, čítate dobre, tak ako naša výška, farba očí či vlasov, aj naša zdravá váha je nám určená našou DNA. A telo si ju úzkostlivo stráži, aj keď nám sa to až tak nezdá a mnohokrát ani nepáči. Hlavný strážca sa nazýva hypotalamus, je to malá mozgová štruktúra, ktorá s pomocou ďalších oblastí vyhodnocuje množstvo tuku v našom tele a prítimnosť rôznych chemikáli v našej krvi a na základe toho vysielaja signály modifikujúce náš apetít, chuť k pohybu či efektivitu metabolizmu.
Toto zdravé váhové rozmedzie však nekorešponduje s BMI. BMI je parameter, ktorý vytvoril v 30tych rokoch 19teho storočia belgický ASTRONÓM Adolphe Quetelet.
Pôvodne bol určený len štatistické účely meraní na úrovni POPULÁCIE. Nehovorí nič o jednotlivcovi, zďaleka nič o jeho stavbe tela, ako ani o zdravotnom riziku. Nezohľadňuje rozdiely v stavbe tiel iných v etnických skupinách.. V skutočnosti teda nemá nič spoločné s tým, čo je zdravá hmotnosť pre telo. Tá je úplne individuálna. Pre niekoho to bude BMI 19, iný človek je perfektne zdravý pri BMI 26.
Samozrejme vieme do tohto mechanizmu zasiahnuť a schudnúť. To je možné pre každého. Avšak ak sa dostaneme pod toto naše zdravé váhové rozmedzie, telo sa začne brániť. Nám sa takéto telo môže páčiť, môže byť obdivované okolím, ale telo sa tam necíti dobre a hypotalamus začne vysielať signály, aby Vás prinútil „hľadať“ potravu. Enormne sa Vám zvýši apetít, budete veľa myslieť na jedlo, budete pociťovať neustály hlad, únavu, nechuť byť aktívny a hýbať sa. Prirodzene budete viac bažiť po vysoko sacharidových, tukových potravinách, ktoré rýchlo doplnia to, čo chýba. Telo začne energiou šetriť, lebo jej dostáva málo a spomalí svoje funkcie (metabolizmus), pretože ono nevidí rozdiel medzi diétou a hladomorom a takto sa chráni.
Toto je prirodzená biologická odpoveď organizmu na nedostatok potravy a pokles hmotnosti. Väčšina ľudí nie je schopná vydržať tento nekomfort a začne jesť tak ako predtým a priberie, opäť sa dostane do svojho zdravého váhového rozmedzia, Naše zdravé váhové rozmedzie môže byť (a často je vyššie) ako telá, ktoré momentálne vidíme v médiách. Človek je nespokojný a začne zase diétovať. Zase schudne, zase sa ozve biológia tela, nevydrží to, začne jesť a je späť. Telu sa samozrejme takéto permanentné výpadky potravy nepáčia a cíti sa ohrozené. Preto sa bude snažiť pri najbližšej príležitosti dostatočne sa zabezpečiť a nabrať viac tuku – náš zdravý set point sa bude dvíhať. Po každej diéte priberieme viac. A tento kolotoč potom otvára dvere k zdravotným problémom.
Druhá časť ľudí si vie novú nižšiu hmotnosť pod svojím set pointom udržať. Ale za cenu každodennej driny v posilke a stravovacích obmedzení. Celoživotná kontrola, inak priberú, pretože každý deň sa ohlasuje biológia tela a snaží sa ich dostať k väčšiemu množstvu jedla. Proste sú pod svojím setpointom. Majú síce estetické telo s ktorým sú spokojní, ale to v skutočnosti nie je zdravé a stráda. Avšak ako vidíme takýto koncept sme si prijali za normálny.
To čo chcem ukázať aj mojimi článkami je choroba našej spoločnosti – kult tela, ktorý nám úplne pošramotil pohľad na zdravie. Zbúral dôveru k nášmu telu, ktoré sa vie perfektne regulovať samé v každej jednej sekunde. Áno, aj hmotnosť.
Telo má viacero mechanizmou ktorými si svoju zdravú hmotnosť reguluje:
1.Náš metabolizmus z veľkej časti ovplyvňujú gény. Každý z nás máme určitú genetickú výbavu, ale nie všetky gény sú aktivované stále. Niektoré celý život spia a vplyvom určitých dejov sa môžu zapnúť a nám sa rozvinie napríklad nejaká choroba či schopnosť.
Preto je dôležitý náš životný štýl a prostredie v ktorom žijeme. Výživa, stres, spánok a milión iných faktorov stimulujú funkciu našich hormónov a neurotransmiterov, a tie REGULUJÚ zapínanie a vypínanie génov. Preto Anička, ktorá žije svoj život má aktivované iné gény zodpovedné za metabolické deje než Katka, ktorá zase žije svoj život. Aj preto obe denne potrebujú mať iný kalorický príjem.
2. Mikrobiota. každý máme iné zastúpenie mikroorganizmov v tráviacom trakte. A tie nežijú z lásky, ale tiež potrebujú jedlo. Niektoré druhy si z vášho príjmu ukroja viac, iné len trošku. Čiže ak príjme Katka 100 kcal z jedla v skutočnosti jej telo dokáže vstrebať len 70, niečo ide baktériám, iné sa nevstrebalo vôbec a vylúči sa stolicou. Anička z tých 100 kcal vstrebe zas len 60, pretože má iné mikrobiálne zastúpenie čreva. Aj preto je ťažké pracovať s kalóriami, a len tak si tresnúť nejaké číslo a snažiť sa ho dodržiavať nie je múdry nápad. Treba jednoducho sledovať ako sa moje telo správa. A mať na pamäti, že znížením energetického príjmu na dlhšiu dobu ochudobňujeme nielen svoje telo ale aj mikrobiotu.Čím druhovo bohatšie zastúpenie mikroorganizmov čreva máme tým lepšie pre naše zdravie a imunitu. Nízky kalorický príjem = málo mikrobioty, nielen množstva ale aj druhov. Zlá imunita, problémy s trávením, kožné problémy, nedostatok vitamínov, minerálov a ďalšie veci, ktoré nechceme.
3.Aničkine telo funguje úplne inak ako Katkine. Keď sa naje, vstrebané živiny aktivujú určité metabolické dráhy a tie premieňajú časť energie z jedla na teplo, ktoré sa potom uvoľňuje z organizmu U Katky sa aktivujú zase metabolické deje, ktoré prijatú energiu ukladajú vo forme tuku.
4. To aký máte vzťah k jedlu ,ako sa pri jedle cítite takisto ovplyvňuje úroveň vstrebávania živín z jedla, pretože naše črevo reaguje na naše myšlienky a pocity (gut-brain axis).
Toto všetko sú len drobné príklady, v realite nášho tela je ich omnoho viac a všetky ovplyvňujú koľko kalórií z potravy naše telo skutočne dostane a ako ich využije. Zameriavať sa na určité čísla a lipieť na nich nie je pre naše telo možno tá najvhodnejšia metóda a možno by sa sme mali zamyslieť nad dôležitosťou signálov, ktoré nám posiela namiesto matematických kalkulácii a tabuliek.
A drobnosť na pripomenutie pomalý metabolizmus neznamená zlý metabolizmus ale naopak OVEĽA EFEKTÍVNEJŠIE VYUŽÍVANIE ENERGIE a v dávnych dobách bol kľúčom k prežitiu. Rýchly metabolizmus v prípade dlhodobejšieho nedostatku potravy, choroby či nepriaznivých podmienok znamenal ohrozenie života.
Naše telá sú silnejšie než si myslíme, netýrajme ich. Nezaslúžia si to.
ZDROJE:
Stunkard A,J.,Foch T.T..,Hrubec Z. a Twin Study of Human Obesity.JAMA 256,no.1(1986):51-54
Silventoinen K.,Sammalisto S.,Perola M. et al. Heritability of Adul Body Height:A Comparative Study of Twin Cohorts in Eight Countries. Twin research 6, no.5 (2003):399-408
Girardier L.Autoregulation of body weight and body composition in man. A systematic approach through models and simulation. Archives Internationales de Physiologie,de Biochimie et de Biophysique 102, no.4 (1994):A23-A35
Millward D.J.,Wijesinghe D.G.N.G. Energy partitioning and the regulation of body weight.British Journal of Nutrition 79,no.1(1998):111-113
Hillebrand J.J.G, Wied D.D,Adan R.A.H.Neuropeptides,food intake and body weight regulation:a hypothalamic focus.Peptides 23,no 12 (2002):2283-2306
Berthoud H.R.. Multiple neural systems controlling food intake and body weight.Neuroscience &Bibehavioral reviews 26,no 4(2002):393-428
Najnovšie komentáre