Ak si sa rozhodla pre liečbu PPP, priprav sa, že okrem psychického dyskomfortu, prídu aj telesné zmeny. Nielen pribratie.  Ale rozhodne AJ PRIBRATIE. Ak sa rozhodneš vyliečiť sa z PPP akéhokoľvek typu je veľmi pravdepodobné, že na tejto ceste priberieš, aj keď si nemal/a podváhu podľa BMI.  Aby sa telo dalo do rovnováhy bude potrebovať oddych a dostatočný a pravidelný príjem potravy. Na ceste regulácie signálov hladu a sýtosti zrejme príde prejedanie, pretože doteraz ten príjem potravy bol nedostatočný alebo nárazovitý, pričom nasledovala kompenzácia. Telo potrebuje zažiť bezpečie, a to mu poskytne dostatočný príjem. Podľa jeho vlastných požiadaviek, nie podľa pravidiel Tvojej hlavy. Koľko priberieš neviem, ale môžem Ti povedať, že to ako budeš vyzerať na konci liečby nebude konečný stav, pretože hormonálna regulácia nášho tela trvá dlho. A telo bude ešte prechádzať zmenami. V liečbe je typický tzv „overshooting“, to znamená, že priberieš viac než je tvoj váhový set point – teda tvoje geneticky dané zdravé váhové rozmedzie. Práve preto, že telo NEVIE, čo môže čakať, či nepríde ďalšia katastrofa v podobe hladomoru. Presne takýto overshooting sa stal aj účastníkom Minnesotského experimentu, do dvoch rokoch sa bez cieleného snaženia vrátili na pôvodnú hmotnosť. Tým, že telo sa zregulovalo, znížil sa im apetít. Stay calm. Buď trpezlivý.

 

Poďme si povedať o veciach, ktoré budeš pravdepodobne zažívať a SÚ NORMÁLNE.

Samozrejme hovorím o recovery, kde si dovolíš jesť bez pravidiel. Nie o takom kde si dáš na raňajky mini ovsenú kašu, na desiatu postrúhanú mrkvu, na obed tri strukovinové placky, na olovrant low calories cookie a na večeru šalát s feta syrom (nenarážam na nikoho , no offens ale proste toto NIE JE LIEČBA). Keď sa skutočne rozhodneš dať telo dokopy, budeš jesť a odpočívať priprav sa na:

** EXTRÉMNY HLAD – človek by očakával, že keď začne jesť viac bude sýtejší. V liečbe PPP je opak pravdou, telo prešlo dlhým obdobím reštrikcie, je vystresované, hormóny hladu a sýtosti sú rozhádzané. Ak začneš viac jesť, telo si bude pýtať. Nevie kedy zase bude hladomor (hypotalamus nerozlišuje medzi hladomorom a dobrovoľným nejedením, reaguje len na hladinu určitých látok v krvi a tie sú momentálne znížené alebo rozhádzané), a preto chce do teba v čo najkrajšom čase naládovať čo najviac energie. Jednak do zásoby ale HLAVNE na opravu poškodení vzniknutých v dôsledku reštrikcie. Nie je to binge eating, nie je to nič čudné ani choré ale NORMÁLNA REAKCIA TELA NA REŠTRIKCIU. Skús sa na to pozerať ako na nástroj, ktorý Ti pomôže dosiahnuť cieľ (ZDRAVIE) rýchlejšie.

**TRÁVIACE PROBLÉMY – reštrikcia zasiahla aj trávenie. Je spomalené a nepracuje správne. Napríklad netvorí dostatok tráviacich enzýmov, preto Vám aj nesprávne môže byť diagnostikovaná intolerancia. Chce to čas a veľa trpezlivosti. Chápeš, keď takmer neješ, nie je dôvod mať naspeedované trávenie. Tak ako továreň, ktorá nemá zákazky, prepustí väčšinu zamestnancov. Má menší výkon. Zrazu zákazky dostane, ale stále má len tých pár zamestnancov, nebude hneď naberať nových, lebo nevie či to nie je len chvíľkové. Až keď dopyt nebude ustávať, príjme nových. Zrejme budeš aj ty v recovery nafúknutý/á, mať ťažobu, vetry.. ale to všetko potrebuje len čas a pravidelné dostatočné jedlo. Trávenie sa upraví.

**ZADRŽOVANIE VODY – prechod z reštrikcie k jedlu môže mať za následok zadržovanie vody a opuchy. Častejšie sa to deje u tých, ktorí užívali preháňadla alebo kompenzovali zvracaním. A je to dôsledok nedostatku proteínov v organizme, nerovnováhy minerálov a vysokej hladiny aldosterónu.

Nedostatok proteínov v tele vzniká pri podvýžive, kvôli narušenej fukncii pečene, zvyčajne ide o nízku hladinu albumínu v krvi a prejavuje sa hlavne opuchmi dolných končatín. Úvodom nutričnej rehabilitácie sa tento problém môže zhoršiť.

Aldosterón je hormón, ktorý sa podieľa na regulácii vody v organizme. Pravdepodobne si počas PPP zvracala/a, užíval/a preháňadlá, veľa cvičil/a, jedla málo. Telo enormne strácalo vodu, a preto si vytvorilo mechanizmy ako ju čo najviac zadržiavať. Aldosterón sa začal vylučovať vo zvýšenej miere. Keď prestaneš s kompenzáciou a začneš viac jesť, chvíľu potrvá, kým nadobličky zareagujú a začnú aldosterón vylučovať menej. Dovtedy budeš pravdepodobne bojovať s opuchmi. Ak by to neprestávalo, je potrebné navštíviť lekára. Inak nezabudni ani na to, že sacharidy viažu veľa vody, vyšší  príjem sacharidov = viac vody v tele.
Opäť chce to čas a je to normálne.

**ÚNAVA, únava a únava. Je normálne, že keď sa rozhodneš pre liečbu, prestaneš cvičiť, budeš len oddychovať a veľa, veľa jesť, padne na teba neskutočná únava. Budeš chcieť len spať a spať. Veľa ľudí sa zľakne, čo to dopekla je? Nič nerobím a som stále unavený/á. To nie je dobre. Nemôžem celý deň len ležať na gauči.
Táto únava nie je pre Tvoje telo nič nové. Tvoje telo sa takto cíti už dlho, akurát Ty si to počas aktívnej PPP nevnímal. Nedostatočný príjem jedla, nadmerné cvičenie, neustály stres okolo jedla spôsobil nadmerné vylučovanie stresového hormónu kortizolu. Tvoje telo nevie, že ty sa vedome vyhýbaš jedlu, ono si myslí, že tam vonku naozaj zúri hladomor a ty potrebuješ hľadať potravu. Aby si mal dostatok motivácie k pohybu a nevzdával to zo sebou, nastupuje kortizol. Vďaka nemu nevnímaš chatrný stav svojho tela, cítiš sa okej, máš energiu. Nepoužívaš ju na hľadanie jedla ale na cvičenie…dlhodobo zvýšený kortizol má veľmi negatívny vplyv na celé naše telo – od zníženia imunity, cez rozhodené trávenie, únik vápnika z kostí až po vypnutie pohlavných hormónov.
V recovery, keď si dopraješ ten oddych a jedlo klesne hladina kortizolu a ty pocítiš skutočný stav svojho tela. To ako sa cítiš, je stav, v ktorom Tvoje telo žije už mesiace /roky.

Keď začneš prijímať viac kalórií, telo ich začne využívať na regeneráciu organizmu. Chce opraviť to, čo bolo poškodené tým zničujúcim životným štýlom. A to sa mu najlepšie robí pri spánku. PRETO JE ODPOČINOK V RECOVERY TAK VEĽMI DÔLEŽITÝ.

**NOČNÉ POTENIE a NÁVALY TEPLA – pri dlhodobej reštrikcii dochádza k spomaleniu funkcie štítnej žľazy (viď aj príspevok ŠTÍTNA ŽĽAZA A PPP). Ak začneš naozaj viac jesť štítna žľaza sa nakopne, niekedy až prestrelí a vznikajú tieto symptómy. Bude trvať kým sa metabolizmus znormalizuje, je možné že nejaký čas budeš strácať obrovské množstvo energie tvorbou tepla, preto nezabudni skutočne pridať na strave. Ten kalorický príjem môže vystúpiť vysoko nad 4000 kcal a stále nebude dosť = hypermetabolizmus.

** KOŽNÉ PROBLÉMY, PADANIE VLASOV – ďalšia vec, ktorá môže rapídne zhoršiť Váš psychický stav v liečbe sú zmeny hustoty vlasov a na koži.
Počas recovery dochádza k zmenám hladín rôznych hormónov v tele, medzi nimi aj tých pohlavných, čo sa môže odzrkadliť na pokožke – často sa zvyknú objaviť rôzne vyrážky prípadne akné. Prechádzaš akoby druhou pubertou, a treba s tým počítať. Je to prechodný stav a ak to nevzdáš, budeš jesť dostatočne, stav sa zlepší. Naopak veľa ľudí bojuje s extrémne suchou pokožkou, svrbí ich koža v rôznych častiach tela. Ja si to vysvetľujem liečebnými procesmi, pretože po nutričnej rehabilitácii to pacientom ustáva.

Padanie vlasov je NORMÁLNE. Radšej to napíšem ešte raz – PADANIE VLASOV JE NORMÁLNE. Telo sa zbavuje nefunkčných tkanív, tam patria aj oslabené vlasy. Počas PPP dlhodobo nedostávali dostatočnú výživu, asi si to aj spozoroval/a na kvalite vlasov. Teraz budú asi padať ako divé ale čoskoro  si všimneš malinké vlásky okolo čela, ktoré všelijako vytŕčajú. Začnú rásť NOVÉ ZDRAVÉ VLASY. Just be patient.

Určite je tých telesných  problémov spojených s recovery viac, vypichla som tie najčastejšie. Ak Vás napadá niečo, čo by sme mohli pridať, budem veľmi rada, ak hodíte svoje nápady do komentárov.