Chcem Vám pripomenúť už dúfam známu vec – zvracanie, preháňadlá alebo klystír nie sú účinné prostriedky na znižovanie hmotnosti a spôsobujú ZÁVAŽNÉ ZDRAVOTNÉ KOMPLIKÁCIE. Ja viem, že to viete, viem aj, že prečítanie tohto príspevku zrejme nebude mať mnou zamýšľaný účinok a budete tieto mechanizmy používať aj naďalej.  Viem, že je za tým v skutočnosti úplne, úplne iný dôvod. Ale poďme pekne po poriadku.

Vracanie – zapamätaj si – NIKDY NIKDY NIKDY nevyvrátiš všetku prijatú potravu, aj keď z Teba pôjde už len voda, časť jedla sa proste už vstrebala. Napríklad k prvému rozkladu sacharidov dochádza už v ústnej dutine pomocou slinných amyláz (ptyalín). Samotný pohľad na jedlo a žuvanie spôsobujú vylučovanie tráviacich enzýmov, prvé prehltnuté sústo sa začne tráviť ,ale že OKAMŽITE. Jednoducho kým doješ, trávenie beží už dávno na plné obrátky.

Preháňadlá, klystír – pôsobia v hrubom čreve, kedy už je dávno 95 % potravy vstrebanej do nášho tela. To, čo z Teba pôjde von nijako neovplyvní Tvoje tukové zásoby. I am sorry, je to tak.

 

Dobre Kitaka ale ja po vracaní/preháňadlách naozaj vážim menej.
Yes you do. Voda + váha jedla/ stolice. To je všetko. A najhoršie je, že je to tak dôležitá voda a minerály, ktoré z Teba odchádzajú a vznikajú obrovské škody.
Áno spľasne Ti brucho, ale to nie sú znížené tukové zásoby. Len odídená voda a obsah žalúdka čriev. That´s it. S veľkou pravdepodobnosťou sa Ti to spočíta nasledujúce hodiny/dni, keď budeš veľmi nafúknutá/ý.

 

Čiže čo si týmto správaním spôsobuješ namiesto chudnutia?

·         Dehydratácia organizmu – strata vody a porušenie minerálovej rovnováhy. Toto všetko vedie k poruche regulácie hospodárenia s vodou v organizme. Z nadobličiek sa začne vylučovať veľké množstvo aldosterónu a začne sa nadmerne zadržiavať voda. Telo nevie čo sa deje, nechápe prečo tak stráca vodu a snaží sa zabezpečiť do budúcna. Preto je tak ťažké prestať vracať/užívať laxatíva. Prestaneš to robiť a začneš veľmi opúchať. Nie je nič nezvyčajné keď za týždeň priberieš na váhe potom aj 10kg. To nie je tuk ani neviem čo, je to voda. Inak než trpezlivosťou sa cez to preniesť nedá. Postupne sa to vie upraviť.
Veľké straty vody, ktoré sa užívaním preháňadiel dejú v tele pravidelne sú veľmi nebezpečné pre obličky, tie pre svoju správnu funkciu potrebujú neustály prietok vody. Dehydratácia vedie k narušeniu funkcie, tvorbe obličkových kameňov až k ich zlyhávaniu. O tomto sa málo hovorí, pritom sa to stáva častejšie než napr poškodenie samotného čreva.

Anyway ak s týmto správaním neprestaneš môže to dôjsť až k poruchám srdcového rytmu až k jeho zástave. PPP nie sú sranda. Môžu končiť zle a aj končia.

·         Stresovanie tela – nárast hladiny stresového hormónu kortizolu, ktorý už máš vysoký kvôli PPP.  Chronicky zvýšený kortizol má negatívny vplyv asi na všetky telesné systémy, ak si žena môže to byť dôvod straty menštruácie aj keď nemáš podváhu, porucha regulácie hladu a sýtosti, poruchy spánku, znížená imunita, tráviace problémy…

·         Vracanie znamená, že tráviace šťavy, ktoré sú vysoko kyslé sa dostávajú tam, kde nemajú byť – pažerák, ústna dutina. Pokazené zuby sú to najmenej, čo sa môže stať. Poškodenie či pretrhnutie steny pažeráka môže byť takisto smrteľné.

·         Porušenie funkcie čreva. Bežným prejavom pri PPP je zápcha. Jedla prichádza málo, nepravidelne alebo nárazovito. Riešením nie sú preháňadlá ale zvýšený príjem, oddych, trpezlivosť a čas. Preháňadlá Ti síce teraz pomôžu a odľahčia ALE pravidelné užívanie problém vystupňuje.  Jednak obrovské straty vody spôsobené užívaním preháňadiel bude telo kompenzovať aj zvýšením jej vstrebávania z hrubého čreva- t.j. vznikne tuhá ťažko vytlačiteľná stolica. A telo je múdre. Nebude plytvať energiou na črevné pohyby, keď dostane preháňadlo. Čiže tie sa minimalizujú. A nebudeš chodiť na WC bez preháňadiel. Bludný kruh, z ktorého sa ťažko vychádza.

·         Preháňadlá a klystír Ti okrem vody, stolice aj totálne vybijú črevnú mikrobiotu. Všetky tie dôležité mikroorganizmy, ktoré okrem imunitnej funkcie, tvorby vitamínov či faktorov krvného zrážania majú veľkú ÚLOHU v TRÁVENÍ a VYPRÁZDŇOVANÍ. Čiže síce si na pár hodín uľavíš ale len posilňuješ tento bludný kruh.

·         Ak užívate nejaké lieky, tieto mechanizmy ovplyvňujú ich účinnosť. Pozor na to.

 

Ja predpokladám, že som teraz nenapísala žiadne prevratné novinky. Že plne chápete, že na zvracaní, preháňadlách a klystíre nie je nič dobré a prospešné. (prosím pekne nie, ani  detoxy klystírom nemajú význam práve kvôli vyničeniu črevnej mikrobioty. Dlhodobo vedú k poškodeniu zdravia)
„Prečo to teda robím?“ pýtaš sa.

Pretože náš mozog je stavaný tak, že nechce aby sme prechádzali nepríjemnými pocitmi a bolesťou. Snaží sa im vyhýbať ako sa len dá, chce ťa tak chrániť. Ono väčšinou je to prospešné a vďaka tomu mechanizmu prežívame. Ale je to aj základ rôzneho deštrukčného správania.
Ty vieš, že takto neschudneš, ale na tých pár sekúnd/minút, keď TO spravíš , príde neskutočné uvoľnenie. Zbavil/a si sa toho, aspoň časť napáchaných škôd je napravená. (pozor, NIE JE! Práve teraz prichádzajú škody). A tento pocit je to, čo Ťa vedie k opakovaniu vracania/preháňadiel.
Mozog nechce sedieť s preplneným bruchom po záchvate prejedania, nechce mať nepríjemný fyzický pocit, nechce počúvať Tie výčitky v hlave. Chce mať kľud.  A to HNEĎ.
Vie, že by sa všetko napravilo časom, kebyže nepoužívaš toto patologické správanie. ALE nevie koľko by to trvalo, je to celé také nejasné. Ty sa potrebuješ cítiť dobre teraz.

Práve táto myšlienka je dôvodom písania môjho článku. Aby si pochopil, že jediné, čo Ti vracanie, preháňadlá a klystír prinesie je krátkodobé uvoľnenie. Nepomôže Ti to v ničom inom. Aby si sa tohto bludného kruhu zbavil, budeš musieť vydržať dlhodobý nekomfort. Na tej ceste príde prejedenie mnohokrát, črevá nebudú fungovať, budú ťa tlačiť, budeš mať neskutočne nafúknuté brucho, budeš mať opuchnutú tvár aj celé telo, bude Ti psychicky na nič. Nebudeš myslieť na nič iné len na to, že by ti naozaj pomohlo dať si preháňadlo. ALE AK TO NESPRAVÍŠ, ak to vydržíš, budeš dostatočne a pravidelne jesť (proste veľa), oddychovať, telo má samo uzdravovacie schopnosti, ktorými si vie obnoviť všetky tieto funkcie. Akurát to trvá dlho a budeš to musieť udržať.

 

Toto je jediná cesta z bludného kruhu von. Skratky neexistujú.